Xawery Żuławski

5,9
750 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Xawery Żuławski

Dopiero teraz dowiedziałam się, że Żuławski bierze się za prozę Tyrmanda. Jestem w stanie skrajnej
rozpaczy.

fermina_daza27

nie oceniałbym tak pochopnie i nie spisywałbym tej ekranizacji na straty jeszcze przed jej rozpoczęciem - a nóż wyjdzie zajebiście.

hollywood_babylon

W moim mniemaniu filmowa ekranizacja Złego powinna być zbliżona do koncepcji Sin City, dzięki temu dałoby się zachować klimat, który w moim odczuciu jest zbliżony. Na pewno nie żadne pokrewne do Ekstradycji, Pitbulla etc.

Jaq87

jeśli film powstałby w podobnej konwencji,to zajebiście - ale...chyba lepiej by było gdyby Żuławski wykreował coś własnego,a nie zżynał od kogoś.

Jaq87

To byłaby przesada, po za tym Zły jest sporym wyzwaniem pod względem inscenizacji, scenografii, oddania klimatu epoki ówczesnej Warszawy, dwa język i chuligani z książki muszą być jakoś tam uwspółcześnione, a zarazem warto zachować ducha oryginału, nie jest to komiks i nie mamy tam komiksowych postaci, nie rozumiem w ogóle odniesienia do Sin CIty. Problemem w polskich realiach będzie budżet - Warszawa się jednak zasadniczo zmieniła, a miasto jakby dodatkowym bohaterem książki.

hagen_filmweb

dokłanie, nie mam pojecia skad pomysl aby to mialo nawiazywac do sin city i komiksowego stylu. Ksiazka nawet nie ociera sie o te konwencje. Osobiscie uwazam, ze powinno to byc zrealizowane na maxa realistycznie. A najlepiej by bylo, jakby ubrac w obraz sluchowisko z 1994 w rezyserii Janusza Kukuły, gdzie głosów udzielali tacy aktorzy jak Jerzy Kamas, Marian Opania, Krzysztof Kolberger, Bronisław Pawlik i wielu innych swietnych aktorów. Jedynie moznaby to przeniesc do wspołczesności aby uniknąć kosztów zwiazanych ze scenografią i efektami specjalnymi, ale co wtedy z językiem, zachować czy zmienić.
słuchowisko dostpne na youtube.

Clarence_Worley

Dodam jeszcze, że widziałbym to w stylu Rewersu Lankosza, nawet czasy te same

Clarence_Worley

Nie da przenieść akcji do współczesnej Warszawy dziś - to jest książka, która łapie czas i miejsce i jest ściśle osadzona w powojennej Warszawie, gdzie pewne opisy miejsc, środowisk, tworzą klimat - dziś w jakimś stopniu ktoś może uznać tą książkę za archaiczną w języku, czy opisie przestępczości, które też jest osadzona w PRL-u. To jest trochę tak, jakby próbować przenieść Krzyżaków Sienkiewicza do współczesności, żeby uniknąć kosztów - żartuje - ale Zły choć historycznie osadzony bliżej, to jednak dziś, też ma pewien wymiar historyczny, sentymentalny i wymaga oprawy scenograficznej, która jest sporym wyzwaniem - dziś mogą pomóc efekty na dalszym planie, ale i tak jest to produkcja wymagająca.

Opisy miasta i miejsc są tam dość dokładne - jak pisałem - miasto jest tam jakby dodatkowym bohaterem - trwa budowa Pałacu Kultury i Nauki, odbudowane jest centrum, trwają budowy, a jednocześnie ludzie gnieżdżą się w starych po części zniszczonych , czy jakoś połatanych kamieniach, czy też przechodzą przez ciągle zniszczone połacie miasta.

Drugim wymiarem powieści jest oddanie środowiska ówczesnych dziennikarzy, życia towarzyskiego Tyrmand opisał ścisłe centrum Warszawy, które dziś zmieniło się nie do poznania, tam są opisane konkretne adresy w Warszawie, budynki i w tym sensie to praca odtworzeniowa dla scenografa na miarę Titanica - przynajmniej gdyby postawić sobie taki cel i chcieć ten film zrobić dobrze.

hagen_filmweb

a propos konwencji filmu:
http://stopklatka.pl/wiadomosci/-/147409225,xawery-zulawski-ekranizacja-zlego-ni czym-film-marvela

fermina_daza27

Krajanko ( no sorry -wiem, że są takie wafelki, ale taki grzecznościowy kolokwializm :) ) droga - a któż wg Ciebie by się nadawał?
Znaczy pytam tylko, nie, że mam inne czy takie samo zdanie - w kwestii Żuławskiego młodszego i Tyrmanda jeszcze zdanie się nie uleżało.
Choć przyznam - tak na potrzeby chwili, na szybko - Wojtek Smarzowski mi się nasuwa, ale ten z "Wesela", "Domu złego" czy "Małżowiny", mniej z "Róży"( "Drogówki" niestety jeszcze nie widziałem )
Ale to taki banalny typ jest, zaiste!
pozdrawiam ruczajowo
em

fermina_daza27

Wiem ze "Zły" bedzie dobry :D X.Ż. to zdolny i oryginalny rezyser, jestem przekonany ze poradzi sobie z tym tematem doskonale.

fermina_daza27

Kto by się nie brał to ma przed sobą trudne zadanie, bo to powieść kultowa w swoim czasie, dziś nie da się ją ekranizować jeden do jeden, tak by widz zrozumiał treść filmu, oddanie klimatu miejsc powojennej Warszawy jest wielkim wyzwaniem scenograficznym, inscenizacyjnym dla filmu.

fermina_daza27

Strach się bać. Czytając słowa Żuławskiego: "Chcemy zrealizować film w stylu produkcji wysokobudżetowych, do dyspozycji mamy jednak budżet dość niski", refleksja przychodzi tylko jedna. Może niech lepiej tego nie robią !!!

Clarence_Worley

Nie da się tego przeskoczyć i zrobić filmu na jakimś poziomie produkcyjnym - bo nie mówię o artystycznym - bez pieniędzy, gdy mamy akcje w Warszawie początku lat 50-tych i kluczem jest oddanie czasu i miejsca, tak by to nie był teatr telewizji - pod wieloma względami jest to film trudniejszy, niż - Miasto 44 - gdzie akcja dzieje się w gruzach, tu trzeba pokazać i oddać konkretne budynki i części miasta, gdyby chcieć być wiernym Tyrmandowi.

Trzeba mierzyć siły i środki na zamiary - żeby nie wyszła Bitwa pod Wiedniem - gdzie zamiast wielkiego widowiska historycznego mamy dramat - produkcyjny. Zły -wydaje się filmem z pozoru łatwiejszym, ale tylko z pozoru - jeśli weźmiemy książkę i zaczniemy liczyć lokalizację, specyficzne punkty Warszawy - to zaczyna się problem.

fermina_daza27

Na pewno w ekranizacji "Złego" nie chciałbym usłyszeć zwrotów typu: "luz, spoko, ziom, sorry" i innej idiotycznej nowomowy. Jeżeli Żuławski nie odda w miarę wiernie książki (mam na myśli starą powojenną Warszawę, język, odpowiedni klimat itp.) to moim zdaniem nie warto będzie sobie tym filmem zaprzątać głowy. A no i dobór aktorów. Boje się że zobaczymy Szyca, Karolaka czy kogoś innego z tych "popularnych".

Sanderus

Szyc mimo namiernej eksplatacji dla mnie wydaje sie byc idealny do tego filmu, w roli ktoregos czarnego charakteru, ale musialby tylko grac jak w symetetrii i byloby dobrze.

Clarence_Worley

A mnie się wydaje, że Szyc mógłby zagrać tylko zabitego na śmierć człowieka leżącego twarzą do ziemi.

fermina_daza27

12.08.2015, Xawery Żóławski, z przyczyn niezależnych film Zły nie powstaje. Wywiad w Rock Radio w Ranne Kakao. http://audycje.rockradio.tuba.pl/prowadzacy/Tymon-Tymanski/126 - od 24 minuty

Clarence_Worley

No to wielka szkoda - dla mnie najzdolniejszy polski reżyser ostatniej dekady

Mr_mokrego_pampersa

Henryk Nowak - Filip Pławiak
Filip Merynos - Andrzej Chyra
Michał Dziarski - Michał Gadomski
Marta Majewska - Michalina Olszańska
Juliusz Kalodont - Witold Dębicki
Edwin Kolanko - Paweł Wilczak
Witold Halski - Szymon Piotr Warszawski
Olimpia Szuwar - Agnieszka Kawiorska
Albert Wilga - Robert Więckiewicz
Jerzy Meteor - Tomasz Ziętek
Robert Kruszyna - Eryk Lubos
Jan Chaberek vel.Kudłaty - Marcin Dorociński
Jakub Wirus - Jakub Gola
Aniela - Bożena Stachura
Jonasz Drobniak - Jędrzej Hycnar
Eugeniusz Śmigło - Damian Benon Kret
Lowa Zylbersztajn -  Aleksandar Milcevic
Wiesław Miechciński - Jan Marczewski
Józef Siupka - Kamil Szeptycki
Hawajka - Agnieszka Dygant
Mefistoteles Dziura - Dawid Czupryński
Zofia Chwała - Sławomira Łozińska
Antoni Pająk - Dawid Ogrodnik
Franciszek Życzliwy - Robert Jarociński
Fryderyk Kompot - Cezary Żak
Zenon -  hokeista - Krystian Pesta
Siostra młodsza - Agnieszka Mrozińska
Siostra Leokadia - Barbara Zielińska
Szaja - Mariusz Bonaszewski
Roma Leopard - Julia Kamińska

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones